Proč tělo ztrácí kolagen?

Ztráta kolagenu je přirozenou součástí stárnutí. Už kolem 25. roku věku začíná tělo produkovat méně kolagenu – přibližně o 1 % méně každý rok. Tento pokles se s věkem zrychluje a po čtyřicítce bývá úbytek kolagenu ještě výraznější.

Důvodem není jen stárnutí samotné, ale i zpomalování všech regeneračních procesů v těle. Produkce kolagenu se snižuje, ale zároveň se mění i jeho kvalita – vlákna nejsou tak pravidelná, pevná a pružná jako v mládí. To se může projevit různě: tvorbou vrásek, sníženou pružností pokožky, bolestmi kloubů, nebo horší regenerací svalů a tkání.

Kolagen ale neubývá pouze kvůli věku. Existuje řada vnějších vlivů, které celý proces urychlují.

Co zhoršuje tvorbu kolagenu?

UV záření (sluneční světlo)
Dlouhodobé vystavování pokožky slunci bez ochrany narušuje kolagenová vlákna a aktivuje enzymy, které je rozkládají. Výsledkem je rychlejší stárnutí pleti a ztráta její pružnosti.

Kouření
Látky obsažené v cigaretách snižují prokrvení pokožky, a tím i schopnost těla vytvářet kolagen. Kouření navíc zvyšuje množství volných radikálů, které kolagen poškozují.

Nadměrná konzumace cukru
Vysoký příjem cukru ve stravě podporuje proces zvaný glykace, při kterém se cukerné molekuly váží na kolagen a způsobují jeho ztuhnutí. Takto poškozený kolagen ztrácí svou pružnost a funkčnost.

Chronický stres
Při dlouhodobém stresu dochází ke zvýšení hladiny kortizolu, který ovlivňuje tvorbu kolagenu a zhoršuje schopnost těla regenerovat.

Nedostatek spánku
Během spánku dochází k obnově buněk a tvorbě kolagenu. Pokud tělo nemá dostatek kvalitního spánku, nemá dostatek prostoru k přirozené regeneraci.

Dá se s tím něco dělat?

Zpomalení úbytku kolagenu není o zázračném řešení, ale o dlouhodobé péči o tělo. Pomáhá:

  • vyvážená a pestrá strava s dostatkem bílkovin, vitamínu C, zinku a antioxidantů
  • pravidelný spánek
  • omezení stresu
  • ochrana pokožky před sluncem
  • omezení kouření a přidaného cukru
  • a případně i doplňování kolagenu z kvalitních externích zdrojů